Na to zaburzenie skÅ‚adajÄ… siÄ™ dwa elementy. Pierwszy z nich ? obsesje – warunkujÄ… pojawienie siÄ™ nastÄ™pnego ? kompulsji. Zatem, obsesjami mogÄ… być myÅ›li, wyobrażenia oraz impulsy dochodzÄ…ce niespodziewanie do gÅ‚osu, bÄ…dź ukazujÄ…ce siÄ™ powoli, lecz rosnÄ…ce w siÅ‚Ä™ z każdÄ… chwilÄ…. SprawiajÄ… wrażenie niezapowiedzianych, a nade wszystko uporczywych goÅ›ci, którzy nie odpuszczÄ…, dopóki siÄ™ ich nie wpuÅ›ci do domu. Nawet lekko uchylajÄ…c drzwi, żeby tylko zobaczyć ?kto tam?, osoba nie jest w stanie zapanować nad ich przemieszczaniem siÄ™ i wpÅ‚ywem na samÄ… siebie. Cel wizyty majÄ… z góry okreÅ›lony: ?pojawić siÄ™ w domu tzn. w Å›wiadomoÅ›ci, wprowadzić napiÄ™cie, wytrzymać jak najdÅ‚użej: dopóki osoba nie podejmie koniecznego, w jej mniemaniu, dziaÅ‚ania. JeÅ›li wprowadzi myÅ›li w czyn, to kolejnÄ… zachciankÄ… goÅ›ci jest, by gospodarz powtarzaÅ‚ danÄ… czynność, w zależnoÅ›ci od schematu, jaki przyjmÄ…. W koÅ„cu emocje wygasajÄ…, goÅ›cie opuszczajÄ… dom, który na nowo staje siÄ™ przytulnym miejscem, dopóki zagrożenie nie nadejdzie znowu?. Najtrudniejsze dla osoby cierpiÄ…cej na powracajÄ…ce obsesje sÄ… brak kontroli nad nimi oraz wiedza, że ich nakazy brzmiÄ… irracjonalnie. Ponad to, czÄ™sto wydajÄ… siÄ™ być niespójne. Trudno jest zarazem umieÅ›cić powód, dlaczego siÄ™ pojawiajÄ…, w Å›wiecie zewnÄ™trznym. PrzychodzÄ… jakby z nikÄ…d, domagajÄ…c siÄ™ speÅ‚nienia nad wyraz dziwnych życzeÅ„.

Kolejna faza to realizacja tych obcych pragnień. Nazywa się ją fachowo kompulsją. Zazwyczaj, można ją dostrzec jako sztywny rytuał np. mycie rąk, czyszczenie paznokci, upewnianie się, że coś się zrobiło? Czynności umysłowe jak liczenie, powtarzanie itp. są wyrazem innej formy kompulsywnego zachowania. Osoba cierpiąca na OCD może czuć się niewolnikiem własnego (?obcego?)i władczego umysłu. Pomimo szczerej niechęci wobec zaburzenia oraz częstego braku kontroli nad nim, reakcje na obsesje, którymi są kompulsje, mają pozytywne działanie na tkwiący w człowieku lęk. Otóż, napędzany przez obsesje, znajduje ujście w przeróżnych zachowaniach.

Biorąc pod uwagę występowanie zaburzenia ze względu na płeć, obsesje w większości dotyczą kobiet i rozpoczynają się w okresie dojrzewania. Kompulsje natomiast, częściej są wykazywane przez mężczyzn, a początki takich przymusowych, powtarzanych zachowań, mogą sięgać nawet dzieciństwa. OCD może się pojawić na skutek traumatycznego przeżycia, który zainicjował cały ciąg nakazów.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutÄ… psychodynamicznym. SpecjalizujÄ™ siÄ™ w...

Zobacz więcej