Potoczny obraz człowieka cierpiącego na depresję wygląda w ten sposób: powoli się porusza, nie ma energii do życia i codziennego funkcjonowania, nie potrafi się cieszyć i jest bardzo smutny.
Czym jednak jest depresja?
Na depresję możemy spojrzeć z kilku różnych punktów widzenia. Zacznijmy od początku.
Freud w swoim artykule ?Å»aÅ‚oba i melancholia? pisaÅ‚ o depresji, jako o zjawisku, które ma miejsce wtedy, kiedy osoba tkwi stanie umysÅ‚u, w którym nieustannie oskarża siÄ™ i mówi o swojej winie, twierdzi, że jest zÅ‚Ä… i beznadziejnÄ… osobÄ… i przypisuje sobie winÄ™ moralnÄ…, współczujÄ…c swoim bliskim, że jÄ… znoszÄ… – takÄ… nic nie wartÄ… osobÄ™. Taka osoba traci mechanizmy samozachowawcze, odpowiedzialne za przetrwanie i przestaje dbać o siebie. Brak zainteresowania swoim przeżyciem i zdrowiem może przybierać różne formy. Od niestarannego ubierania siÄ™ i przeziÄ™biania, czy niezdrowego czy nieregularnego jedzenia, po próby samobójcze.
Objawy depresji obejmujÄ… bolesne przygnÄ™bienie, utratÄ™ zainteresowania Å›wiatem zewnÄ™trznym, utratÄ™ zdolnoÅ›ci kochania siebie i innych i zahamowanie aktywnoÅ›ci, oraz obniżenie poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci. To ostatnie może być wyrażone poprzez samooskarżenia i oczekiwanie na karÄ™, lub wymierzenie sobie jej samemu – na różne sposoby, nie koniecznie wprost. SÄ… to objawy, które bardzo przypominajÄ… żaÅ‚obÄ™, z tÄ… jednak różnicÄ…, że w realnej żaÅ‚obie po stracie kogoÅ› bliskiego osoba nie ma obniżonego poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci.
Silniejsze stany depresyjne pojawiajÄ… siÄ™ w momencie, gdy w danym czasie nie możemy czegoÅ› zrealizować, co chcemy i rezygnujemy z tego na rzecz czegoÅ›, czego nie chcemy robić. W takich sytuacjach pewnÄ… deskÄ… ratunku po drodze – broniÄ…cÄ… przed melancholijnym smutkiem i poczuciem, że wszystko jest bez sensu – jest asertywność, która – jako nasz obroÅ„ca – walczy o nasze prawa i wypowiada wÅ‚asne zdanie. DziÄ™ki temu osoba nie pogrąża siÄ™ w smutku i zÅ‚oÅ›ci, w których ma poczucie, że znowu zgodziÅ‚a siÄ™ na coÅ›, czego nie chciaÅ‚a.
Może czasem tak się stać, że człowiek tak przyzwyczai się do nieprzyjemnego stanu smutku, w którym tkwi, że ten niemiły stan staje się tak znajomy i swojski, że jest bardziej ?atrakcyjny? od innych, bardziej przyjemnych, lecz mniej znajomych stanów umysłu. Wtedy osobie pogrążającej się w melancholii wręcz trudno jest opuścić znajome ścieżki funkcjonowania. Zadbanie o siebie samą, czy zrobienie dla siebie czegoś korzystnego zdaje się wręcz obcym i niezrozumiałym na poziomie praktycznym frazesem.
Można powiedzieć, że depresja to taki rodzaj żaÅ‚oby, który wyglÄ…da na niekoÅ„czÄ…cy siÄ™. Dzieje siÄ™ tak, ponieważ jest to żaÅ‚oba, czy tÄ™sknota za czymÅ›, czego np. nigdy nie byÅ‚o. Może to być tÄ™sknota za utraconym szczęśliwym dzieciÅ„stwem, lub pewnymi jego aspektami. Mimo że logiczne wydaje siÄ™, że nie można mieć wszystkiego, i że wszyscy coÅ› straciliÅ›my w życiu, nie zawsze w praktyce okazuje siÄ™ to takie logiczne dla naszego stanu emocjonalnego. Co gorsza, można nawet wiÄ™kszość życia spÄ™dzić w stanie melancholii, wcale nie wiedzÄ…c za czym siÄ™ rozpacza. SÄ… to procesy nieÅ›wiadome, z których zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, i które dochodzÄ… do gÅ‚osu w terapii wglÄ…dowej. DziÄ™ki zdaniu sobie sprawy z tego, co jest to źródÅ‚em smutku – a co byÅ‚o w nieÅ›wiadome, oraz poprzez przepracowanie i pogodzenie siÄ™ z różnymi nieÅ›wiadomymi utratami – pacjent, wraz z towarzyszÄ…cym mu terapeutÄ…, może przejść przez podróż, którÄ… samemu trudno przebyć. W ten sposób można ulżyć sobie i rozpocząć bardziej szczęśliwe życie.
(tekst Agnieszka Guzowska, czytaj ciÄ…g dalszy)
W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.Dodaj swój gabinet do bazy
Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz
Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutÄ… psychodynamicznym. SpecjalizujÄ™ siÄ™ w...
Zobacz wiÄ™cejAgnieszka Bożek – Gabinet Psychoterapeutyczny
Jestem dr psychologii i psychoterapeutkÄ… pracujÄ…cÄ… w paradygmacie psychodynamiczny....
Zobacz więcejEwelina Smagała-Rogalska Pomoc Psychologiczna i Psychoterapia
Jestem psychologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych i psychoterapeutą psychodynamicznym. W gabinecie w Krakowie prowadzę konsultacje, psychoedukację...
Zobacz więcejMałgorzata Majchrak-Nowak
Jestem dyplomowanym psychologiem i psychoterapeutą. Pracuję z osobami dorosłymi...
Zobacz wiÄ™cejdr Jerzy Korzewski – psychoterapia indywidualna
Specjalista psycholog kliniczny, doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii, psychoterapeuta...
Zobacz więcej