Psychoanaliza jest olbrzymiÄ… dziedzinÄ… wiedzy. Od okoÅ‚o 100 lat setki psychoanalityków pogÅ‚Ä™bia swojÄ… teoretycznÄ… i praktycznÄ… wiedzÄ™. Psychoanaliza powstaÅ‚a, można powiedzieć od strony pacjentów, od praktyki do teorii, dlatego  nie jest to wiedza teoretyczna. Po tym jak Freud odkryÅ‚ nieÅ›wiadomość, wielu analityków odkrywaÅ‚o coraz to nowe zjawiska rzÄ…dzÄ…ce czÅ‚owiekiem bez jego wiedzy ani Å›wiadomej zgody na to. Ludzie cierpiÄ… na wiele powtarzajÄ…cych siÄ™ objawów, np. bóle brzucha, dolegliwoÅ›ci sercowe, bezsenność, powtarzajÄ…ce siÄ™ nieudane i zrywane zwiÄ…zki, i inne – nie majÄ…c pojÄ™cia, że ich źródÅ‚a mogÄ… mieć podÅ‚oże w nieÅ›wiadomoÅ›ci. W dużej mierze to dziÄ™ki pacjentom oraz psychoanalizie wÅ‚asnej psychoanalitycy byli w stanie dojść do wniosków, które zostaÅ‚y później ujÄ™te w teorie. Wiele powtarzajÄ…cych siÄ™ przypadków, symptomów i sytuacji doprowadzaÅ‚o do ujÄ™cia ich w teoriÄ™ – i w ten sposób powstaÅ‚a psychoanaliza. Dlatego wÅ‚aÅ›nie jest ona tak praktyczna. Każdy praktykujÄ…cy psychoanalityk, terapeuta psychoanalityczny i psychodynamiczny przeszedÅ‚ przez analizÄ™ lub terapiÄ™ wÅ‚asnÄ… szkoleniowÄ…, wiÄ™c wie jak to jest być na miejscu pacjenta.

Psychoanaliza odbywa się kilka razy w tygodniu. Jest to terapia wglądowa, a praca dotyczy głębokich obszarów psychiki pacjenta.

Psychoterapia psychoanalityczna wywodzi się psychoanalizy i od Freuda, który odkrył nieświadomość i wiele procesów nią rządzących. Jest to terapia wglądowa, czyli pozwala człowiekowi który na nią uczęszcza lepiej poznać samego siebie. Poprzez poznawanie siebie, osoba będąca w analizie jest w stanie coraz lepiej panować nad sobą samym, nad swoimi objawami lub dokuczliwymi powtarzającymi się sytuacjami.

Psychoterapia psychoanalityczna odbywa się zazwyczaj częściej niż raz w tygodniu.

 

tekst: Agnieszka Guzowska

Poniżej znajdziesz specjalistów pracujących w tym nurcie.

Dodaj swój gabinet do bazy