Psychoanaliza jest olbrzymią dziedziną wiedzy. Od około 100 lat setki psychoanalityków pogłębia swoją teoretyczną i praktyczną wiedzę. Psychoanaliza powstała, można powiedzieć od strony pacjentów, od praktyki do teorii, dlatego  nie jest to wiedza teoretyczna. Po tym jak Freud odkrył nieświadomość, wielu analityków odkrywało coraz to nowe zjawiska rządzące człowiekiem bez jego wiedzy ani świadomej zgody na to. Ludzie cierpią na wiele powtarzających się objawów, np. bóle brzucha, dolegliwości sercowe, bezsenność, powtarzające się nieudane i zrywane związki, i inne – nie mając pojęcia, że ich źródła mogą mieć podłoże w nieświadomości. W dużej mierze to dzięki pacjentom oraz psychoanalizie własnej psychoanalitycy byli w stanie dojść do wniosków, które zostały później ujęte w teorie. Wiele powtarzających się przypadków, symptomów i sytuacji doprowadzało do ujęcia ich w teorię – i w ten sposób powstała psychoanaliza. Dlatego właśnie jest ona tak praktyczna. Każdy praktykujący psychoanalityk, terapeuta psychoanalityczny i psychodynamiczny przeszedł przez analizę lub terapię własną szkoleniową, więc wie jak to jest być na miejscu pacjenta.

Psychoanaliza odbywa się kilka razy w tygodniu. Jest to terapia wglądowa, a praca dotyczy głębokich obszarów psychiki pacjenta.

Psychoterapia psychoanalityczna wywodzi się psychoanalizy i od Freuda, który odkrył nieświadomość i wiele procesów nią rządzących. Jest to terapia wglądowa, czyli pozwala człowiekowi który na nią uczęszcza lepiej poznać samego siebie. Poprzez poznawanie siebie, osoba będąca w analizie jest w stanie coraz lepiej panować nad sobą samym, nad swoimi objawami lub dokuczliwymi powtarzającymi się sytuacjami.

Psychoterapia psychoanalityczna odbywa się zazwyczaj częściej niż raz w tygodniu.

 

tekst: Agnieszka Guzowska

Poniżej znajdziesz specjalistów pracujących w tym nurcie.

Dodaj swój gabinet do bazy