Schizofrenia jest tematem trudnym, ponieważ takim czyni jest społeczeństwo. W rzeczywistości jest to poważna choroba psychiczna, która przeraża ludzi wzbudza lęk i uruchamia wiele stereotypów. Osoby z tą diagnozą są nazywane nienormalnymi, dziwakami, psycholami natomiast cierpiący na to zaburzenie częściej bywają nieśmiali, wycofani i zaabsorbowani własnymi problemami. Bleuler w 1911 roku stworzył określeni schizofrenii z gr. schizo ? rozszczepiać i phreno ? umysł, rozum. Tworząc to pojęcie miał na myśli fakt, w którym podziałowi ulegają niektóre funkcje psychiczne, a nie to, że w człowieku mieszczą się dwie lub więcej osobowości.
By rozpoznać schizofrenię objawy muszą utrzymywać się przynajmniej sześć miesięcy i w porównaniu z wcześniejszym funkcjonowaniem musi nastąpić znaczące pogorszenie funkcji w relacjach społecznych, pracy i samodzielności.
Objawy charakterystyczne (przynajmniej dwa) powinny utrzymywać się przez większość czasu w przeciągu miesiąca, a są nimi urojenia, halucynacje, zaburzenia mowy, np. niespójność mowy, znacznie zdezorganizowane zachowanie, niezdolność do podejmowania decyzji, spłycenie uczuć lub niezdolność mówienia. Musi także wystąpić dezorganizacja w przynajmniej jednym z ważnych obszarów życiowych, np. praca, życie prywatne, higiena osobista.
W tekście zostało użyte pojęcie urojenia czyli fałszywe przekonanie, które nie podlega zmianie pod wpływem znaczącej argumentacji i dowodów wystarczających do zmiany w zwyczajnej sytuacji. Występują różne rodzaje urojeń w schizofrenii:

  • wielkoÅ›ciowe ? jest siÄ™ szczególnie ważnÄ… osobÄ…, np. mesjaszem,
  • oddziaÅ‚ywania ? przekonanie, że wÅ‚asne myÅ›li czy zachowania kontrolowane sÄ… z zewnÄ…trz,
  • przeÅ›ladowcze ? lÄ™k przed ludźmi, organizacjami rzÄ…dowymi, które dziaÅ‚ajÄ… na niekorzyść, a racjonalnie nie majÄ… miejsca,
  • idee ksobne ? pewne wydarzenia czy sytuacje sÄ… bardzo znaczÄ…ce, np. prezenter telewizyjny mówi wÅ‚aÅ›nie do mnie lub wszyscy w autobusie patrzÄ… tylko na mnie,
  • hipochondryczne ? przekonanie, że coÅ› bardzo zÅ‚ego dzieje siÄ™ z ciaÅ‚em, np. jakaÅ› część ciaÅ‚a gnije, a w rzeczywistoÅ›ci nie ma to miejsca.

Halucynacje natomiast to błędne spostrzeżenia zmysłowe mające rodzaj doznań zmysłowych wobec ich realnego braku, np. słuchowe, węchowe. Występuje również niezdolność do różnicowani tego co jest zewnętrzne i wewnętrzne lub rzeczywiste i wyobrażone, tym co jest narzucone a tym, co kontrolowane przez samych siebie.

Schizofrenia nie czyni człowieka niezdolnym do życia. Nawet ze zdiagnozowaną schizofrenią można podjęć studia, pracę, mieć własne życie prywatne. Warto jednak zadbać o leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne, ponieważ każdy kolejny epizod psychotyczny dezorganizuje człowieka w świecie społecznym, a także we własnych oczach utwierdzając w tym, że choroba ma tylko i wyłącznie te skrajnie trudne do przeżycia momenty.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutÄ… psychodynamicznym. SpecjalizujÄ™ siÄ™ w...

Zobacz więcej