Ataki paniki.

Każdy z nas doświadczył kiedyś nagłego i silnego niepokoju przejawiającego się odczuwanym fizycznie roztrzęsieniem i napięciem. Takie napady mogą nie mieć konkretnej czy rzeczywistej przyczyny (dźwięk, błysk światła). Charakterystyczne jest to, że stopniowo ustępują. Są jednak ludzie, którzy doświadczają takich napadów częściej i z większą intensywnością, jest to lęk paniczny czyli powracające napady przerażenia. Kobiety cierpią na zaburzenia lękowe dwa do trzech razy częściej niż mężczyźni, zazwyczaj w drugiej dekadzie życia.

Można wyodrębnić bardzo charakterystyczne objawy tego zaburzenia.

Są nimi między innymi:

  • nawracajÄ…ce nieoczekiwane napady paniki,
  • ciÄ…gÅ‚y niepokój przed kolejnymi napadami,
  • obawa o przebieg napadu i jego skutki,
  • wyraźna zmiana zachowania w zwiÄ…zku z napadami.

Towarzyszy im szybkie bicie serca, kołatanie serca, drżenie, uczucie dławienia, ?gula? w gardle, duszności, zawroty głowy, lęk przed utratą kontroli, uczucie mrowienia czy drętwienia twarzy, lub całego ciała.
Dzięki psychoterapii można pomóc osobie cierpiącej na ataki paniki, szukając wspólnie z klientem, jego przyczyn i trudności towarzyszących człowiekowi, aby lepiej zrozumieć sens i odzyskać poczucie kontroli.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutÄ… psychodynamicznym. SpecjalizujÄ™ siÄ™ w...

Zobacz więcej