Bywa tak, że człowiek doświadcza pewnego rodzaju bardzo trudnego wydarzenia. Może to być nadużycie fizyczne – taki jak pobicie, emocjonalnie – takie jak ulegnięcie bardzo wyrafinowanej manipulacji, lub seksualne – takie jak naruszenie granic ludzkiego ciała bez świadomej zgody osoby pokrzywdzonej. Jeśli tak się zdarzyło niedawno, jeśli doświadczyłaś/eś nadużycia, które było do około roku temu i jeśli powracają Ci przed oczami sceny z minionych wydarzeń, zgłoś się do psychologa jak najszybciej. Wtedy zwiększa się szansa na szysze poradzenie sobie ze skutakami nadużycia. Zazwyczaj tak się dzieje, że trudna sytuacja powraca w umyśle człowieka wielokrotnie. Na podobnej zasadzie powracają różne inne wspomnienia, które nie musiały być aż tak drastyczne. Niemniej jednak umysł człowieka, aby poradzić sobie z trudną sytuacją, nieustannie powtarza w swojej głowie wspomnienie, które wraca jak koszmar senny. Dzieje się to mimowolnie, a osoba wcale niekoniecznie chce przypominać sobie przeszłe doświadczenie, powraca ono wbrew jej woli, nawet kiedy najbardziej nie chce o tym myśleć. Mimo wstydu związanego z poczuciem bycia ofiarom, lepiej jest wtedy zgłosić się po pomoc i wraz ze specjalistą przejść przez trudne wspomnienia. To zapobiegnie niechcianym sytuacjom, w których wspomnienie powraca wbrew woli osoby, w której umyśle rozgrywa się nieustanny koszmar. Oczywiście nie zawsze musi tak być, że bez pomocy samo to doświadczenie nie minie, bywają sytuacje, w których osoba sama sobie radzi i zranienie się samo goi.


Trauma
wcale nie musi dotyczyć wydarzeń związanych z niedawną przeszłością. Mogła ona wydarzyć się w dzieciństwie, lub wiele lat temu. Trauma może dotyczyć takich sytuacji jak nadużycia fizyczne, emocjonalne, seksualne, śmierć jednego z rodziców, a zwłaszcza jeśli była to śmierć samobójcza, lub jest podejrzenie że taką mogła być, opuszczenie przez któregoś z rodziców, rozwód rodziców, i wiele innych sytuacji, które w oczach dziecka jawią się jako niezrozumiałe i nie do zniesienia.Takich sytuacji też nie należy zaniedbywać. Może tak się zdarzyć, że wtedy osoba cierpi w wielu różnych sferach życia i że niechciane trudne sytuacje wracają w zdeformowanych formach, rownież pod postacią koszmarów nocnych. Taka sytuacja powoduje bardzo wiele cierpienia.

Przejdźmy teraz do innego rodzaju traumy. Nie musi ona sprowadzać się do pojedynczego wydarzenia traumatycznego. Może ona dotyczyć wydarzeń, które powtarzały się wielokrotnie, lub nawet stawały się codziennością. Sytuacja staje się jeszcze gorsza, jeśli w imię ochrony dobrego zdania o swoim domu rodzinnym, osoba zostaje sama z trudnymi wspomnieniami. Niesienie swoich wspomnień w pojedynkę staje się jeszcze gorsze. Doświadczenie psychoterapii to nie tylko ulga poprzez coraz to lepsze radzenie sobie z ciężarem wspomnień, ale i pomoc w zrozumieniu tego, co się działo z osobą w historii jej życia. Może tak być, że osoba, która doświadczyła traumy sama już nie wie co się działo i czuje się zmieszana, a życie w poczuciu zmieszania i chaosu to trudna sytuacja. Rozumienie to coś co leczy i niesie ulgę. Dzieje się tak, ponieważ coś niezrozumiałego, czego nawet nie potrafimy nazwać, straszy o wiele bardziej niż coś co można ująć w ramy, wytłumaczyć i oswoić i przeżyć na nowo, już nie w samotności, ale z towarzystwem i pomocą specjalisty.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Specjalizuję się w...

Zobacz więcej

Agnieszka Bożek – Gabinet Psychoterapeutyczny

Agnieszka Bożek – Gabinet Psychoterapeutyczny

Jestem dr psychologii i psychoterapeutką pracującą w paradygmacie psychodynamiczny....

Zobacz więcej