Problem z nadwagą jest coraz większy w dzisiejszym świecie. Wizyty w restauracjach fast food, czy też siedzący tryb życia, to nie jedyne przyczyny, dlaczego ludzie tyją. Oprócz czynników zewnętrznych, największą trudność, osoby z nadwagą mogą mieć ze sobą, a dokładniej z samodyscypliną. Wynika ona najczęściej z braku umiejętności rozładowania emocji ? tzw. ?zajadanie stresu?. Pierwotnie, jedzenie służyło przetrwaniu, dzięki gromadzeniu energii, niezbędnej do podjęcia aktywności zarówno mózgu, jak i całego ciała. W rezultacie, powinno być dostarczane do organizmu w odpowiedniej ilości, by nie powodowało skutków ubocznych, a pracowało na rzecz zdrowia. Od kiedy ludzie zmienili tryb życia na osiadły, a samo zdobywanie pożywienia stało się dużo łatwiejsze, mogli rozkoszować się tym, co mieli na talerzu. Jesteśmy tak uwarunkowani, że niektóre czynności sprawiają nam przyjemność, z której niezwykle ciężko zrezygnować, zwłaszcza jeśli już weszło w nawyk. Również same zjadane produkty wywołują uczucie sytości i zadowolenia. Spełniają rolę stabilizatora emocjonalnego, dlatego tak trudno osobom z nadwagą, jest kontrolować, by spożywały odpowiednią dla siebie dawkę posiłku.

Dostarczanie nadmiernej ilości pokarmu nie jest jedyną przyczyną nadwagi. Wymienia się również:

  • uwarunkowania genetyczne,

  • nieprawidłowości gospodarki hormonalnej,

  • skutki działania leków,

  • mało aktywny styl życia,

  • niewystarczająca ilość snu,

  • zamiennik wobec alkoholu, papierosów.

W żadnym wypadku, leczenie otyłości nie jest prostą sprawą. To niezwykle złożone wyzwanie dla osoby starającej się zrzucić zbędne kilogramy. Proponowane metody to: zmiana trybu życia ? od aktywności fizycznej, przez rewolucję w spożywanych produktach, odpowiednie podejście psychologiczne (psychodietetyk), a czasami potrzebna jest interwencja farmakologiczna i chirurgiczna. Należy mieć na uwadze, że to czasochłonny proces formowania nowej sylwetki do nowych ? świadomie stwarzanych przez samego siebie ? warunków. Organizm powoli i stopniowo musi przyzwyczaić się do ?innego opakowania?. Z tego powodu, szybkie diety są nieskuteczne. Tak, jak przy nauce nowej umiejętności, np. posługiwania się obcym językiem czy jazdy na nartach, konieczne jest przyswojenie nieznanych do tej pory słów i czynności. Muszą zostać zapamiętane, przełożone na praktykę, aż staną się zwyczajem.

Określenie prawidłowej masy ciała jest możliwe dzięki stosowaniu wskaźnika BMI. Kontakt ze specjalistami umożliwia nie tylko otrzymanie porad, ale również utrzymanie stałego poziomu motywacji, niezbędnego, by nieraz żmudny proces zakończył się planowanym sukcesem.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Specjalizuję się w...

Zobacz więcej