Fobia jest stałą reakcją strachu, nieproporcjonalną do rzeczywistego zagrożenia. Może być to uwarunkowane sytuacyjnie i występować w postaci natychmiastowych, intensywnych i niekontrolowanych reakcji wyzwalanych czynnikiem wywołującym lęk lub intensywny strach lub panikę w rzeczywistym kontakcie z niebezpieczeństwem.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje fobii:

  • uogólnioną ? unikanie wszystkich rozmów, randek, zabaw towarzyskich
  • specyficzną ? w stosunku do jednego rodzaju sytuacji społecznych, np. rozmowy z szefem, lub obszaru (fobia przed pewnymi zwierzętami, przed środowiskiem naturalnym, sytuacyjne, przed krwią, inne: np. przed chorobą lub śmiercią).

Fobia społeczna to strach przed byciem obserwowanym, obawa przed zachowaniem upokarzającym lub zażenowaniem, które doprowadzi do napadu paniki. Powstaje zazwyczaj w wieku młodzieńczym i często współwystępuje z innymi zaburzeniami lękowymi. Fobie w wielu przypadkach reorganizują rzeczywistość człowieka. Jest on coraz bardziej ograniczany przez samego siebie. Człowiek doświadczający jednego z rodzajów fobii wraz z upływającym czasem może przemieszczać ją również na inne sfery życia. W skrajnych przypadkach konsekwencją jest zamknięcie się w domu lub we własnym łóżku z obawy przed czymś co jest jedynie przejaskrawioną formą rzeczywistości.

Osoba cierpiąca na różnego rodzaju fobię może otrzymać pomoc w Krakowie zarówno farmakologiczną jak i psychoterapeutyczną co stanowi kompleksową opiekę potrzebną do tego, aby z powrotem żyć pełnią życia i cieszyć się codziennością.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Specjalizuję się w...

Zobacz więcej