Na to zaburzenie składają się dwa elementy. Pierwszy z nich ? obsesje – warunkują pojawienie się następnego ? kompulsji. Zatem, obsesjami mogą być myśli, wyobrażenia oraz impulsy dochodzące niespodziewanie do głosu, bądź ukazujące się powoli, lecz rosnące w siłę z każdą chwilą. Sprawiają wrażenie niezapowiedzianych, a nade wszystko uporczywych gości, którzy nie odpuszczą, dopóki się ich nie wpuści do domu. Nawet lekko uchylając drzwi, żeby tylko zobaczyć ?kto tam?, osoba nie jest w stanie zapanować nad ich przemieszczaniem się i wpływem na samą siebie. Cel wizyty mają z góry określony: ?pojawić się w domu tzn. w świadomości, wprowadzić napięcie, wytrzymać jak najdłużej: dopóki osoba nie podejmie koniecznego, w jej mniemaniu, działania. Jeśli wprowadzi myśli w czyn, to kolejną zachcianką gości jest, by gospodarz powtarzał daną czynność, w zależności od schematu, jaki przyjmą. W końcu emocje wygasają, goście opuszczają dom, który na nowo staje się przytulnym miejscem, dopóki zagrożenie nie nadejdzie znowu?. Najtrudniejsze dla osoby cierpiącej na powracające obsesje są brak kontroli nad nimi oraz wiedza, że ich nakazy brzmią irracjonalnie. Ponad to, często wydają się być niespójne. Trudno jest zarazem umieścić powód, dlaczego się pojawiają, w świecie zewnętrznym. Przychodzą jakby z nikąd, domagając się spełnienia nad wyraz dziwnych życzeń.

Kolejna faza to realizacja tych obcych pragnień. Nazywa się ją fachowo kompulsją. Zazwyczaj, można ją dostrzec jako sztywny rytuał np. mycie rąk, czyszczenie paznokci, upewnianie się, że coś się zrobiło? Czynności umysłowe jak liczenie, powtarzanie itp. są wyrazem innej formy kompulsywnego zachowania. Osoba cierpiąca na OCD może czuć się niewolnikiem własnego (?obcego?)i władczego umysłu. Pomimo szczerej niechęci wobec zaburzenia oraz częstego braku kontroli nad nim, reakcje na obsesje, którymi są kompulsje, mają pozytywne działanie na tkwiący w człowieku lęk. Otóż, napędzany przez obsesje, znajduje ujście w przeróżnych zachowaniach.

Biorąc pod uwagę występowanie zaburzenia ze względu na płeć, obsesje w większości dotyczą kobiet i rozpoczynają się w okresie dojrzewania. Kompulsje natomiast, częściej są wykazywane przez mężczyzn, a początki takich przymusowych, powtarzanych zachowań, mogą sięgać nawet dzieciństwa. OCD może się pojawić na skutek traumatycznego przeżycia, który zainicjował cały ciąg nakazów.

W tym miejscu odnajdziesz specjalistów którzy w szczególności są zaangażowani w to zagadnienie. Przebyli dodatkowe szkolenia, praktyki czy też po prostu naukowo interesją się tym tematem.

Dodaj swój gabinet do bazy

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Katarzyna Bubak-Woźniakiewicz

Jestem psychologiem i dyplomowanym psychoterapeutą psychodynamicznym. Specjalizuję się w...

Zobacz więcej